Zděné domy na klíč

Zděný dům zůstává synonymem masivní stavby a 'bydlení na sto let'. Tradice je velkým plusem cihel a kusových zdiv, ať už klasických nebo moderních. Oproti každému plusu však obvykle stojí i mínus.

Technologie výstavby je při klasickém zdění více než při montovaných domech závislá na počasí a ročním období, tempo stavby zpomaluje pracnost a při starších typech zdiv i kombinování s tepelně izolačními materiály, nevýhodou je i značný podíl vody vázané ve zdivu, zvláště v prvních měsících.

Ne všechny tyto mínusy však platí i pro moderní zdicí prvky. Ty se vyznačují vysokou přesností a technologický pokrok umožnil používání tenkovrstvého lepení namísto ukládání do maltového lože - snižují se tím tepelné ztráty obvodovým zdivem a klesá obsah vody v konstrukci.

Jaký typ stavebního materiálu použít?

Před začátkem výstavby zděného domu Vás čeká jedno z nejsložitějších rozhodnutí. Jaký typ stavby a jaký materiál je nejvhodnější pro Váš dům? Možností je opravdu hodně. Vsadíte více na homogenní materiál nebo budete vrstvit? Pro vytvoření svislých nosných i nenosných konstrukcí rodinných domů - tedy stěn a zdí, se používají zejména zdiva a stále častěji se dostává ke slovu i beton.

Mezi prvními posuzovanými faktory je nosnost jednotlivých systémů. Projektant musí zvážit možné materiály, podle jejich vlastností, individuálně pro každý projekt. Jelikož je statika budovy, čili schopnost nést vlastní hmotnost, hmotnost výbavy a jiných možných zatížení (nápory větru, sníh atd.), nejdůležitější vlastnost, výběr materiálů bude primárně záviset na ní.

Jako další velmi důležité kritérium jsou tepelné vlastnosti materiálu. V případě materiálu s vysokou tepelnou setrvačností a vysokým tepelným odporem, bývají zpravidla nižší pozdější náklady na vytápění resp. klimatizaci samotné budovy, což bývá nejčastější argument pro tento typ stavby. Třetí faktor, na který nesmíte zapomenout, je schopnost propouštění vlhkosti z budovy. Relativní vlhkost by neměla přesáhnout 40 až 60 procent.

Vlastnosti zděného domu

Výrobci montovaných staveb vyčítají zděným nižší tepelný odpor a tedy delší čas potřebný k vytopení. Současné zdicí prvky se však vyznačují potřebnými tepelněizolačními vlastnostmi. Vyšší tepelná kapacita (schopnost materiálu akumulovat teplo) znamená nejen delší čas na vytopení, ale i delší dobu než se dům vychladí a v létě delší dobu dokud se dům nepříjemně přehřeje.

Všem zděným konstrukcím můžeme k dobru připočítat vysokou pevnost, dlouhou životnost a variabilnost tvarového řešení objektu. Nevýhodou může být větší zastavěná plocha jako důsledek hrubších konstrukcí.

Které vlastnosti jsou podstatné pro dobrý pocit z bydlení a účtů za energie?

Optimální tepelný odpor a tepelná akumulace zdiva, difuzní odpor, objemová stálost, odolnost proti požárům a samozřejmě zdravotní nezávadnost - a to vše by mělo nejlépe fungovat v rámci jednoho stavebního systému a tedy i ladících stavebních materiálů. V rodinných domech jsou většinou obvodové stěny zároveň nosnými - plní tedy zároveň funkci statickou i funkci obvodového pláště a očekává se od nich nejen dostatečná únosnost, ale i tepelněizolační a protihlukové vlastnosti.

Jsme spolehlivým partnerem pro naše klienty