Zateplení stropu, podlahy

Pokud máte rodinný dům s trámovým stropem, zateplení stropu foukanou celulózovou izolací vám zpříjemní bydlení v chladných měsících a ušetří nemalé náklady na vytápění. Stropy v starších domech bývají z dřevěných trámů. Mezi trámy jsou dutiny, které jsou prázdné. Teplo v místnosti stoupá a uniká přes nezateplený strop. Zateplení stropu zabrání ztrátám tepla a v domě není potřeba tolik topit. Abyste ušetřili, nepotřebujete v prvopočátku ani zateplení fasády. Celkově vás zateplení stropu vyjde 4x levněji než zateplení fasády.

Zásady při realizaci zateplení podlahy:

  • Stanovit správné podmínky nosnosti a typ podlahové konstrukce.
  • Zvolit správný typ izolace a výpočtem určit jí potřebnou tloušťku.
  • Minerálně-vláknitou izolaci ukládat na suchý a vyrovnaný podklad.
  • V případě betonování uložit na izolaci ochrannou polyetylenovou (PE) folii nebo asfaltový pás.
  • Uložit izolační pásky po obvodu podlahové konstrukce v místě styku se stěnami.

Zateplení podlahy

Plánujeme zateplit podlahu

Rozhodnutí zateplit podlahu je prvním krokem k nižším účtům za vytápění a dosažení většího tepelného komfortu. Zdaleka to však nejsou jediné výhody zateplení podlahy. V závislosti na typu podlahy a materiálu, který si na izolaci vyberete, můžete dosáhnout například i účinné tlumení hluku. Kolik můžete ušetřit díky kvalitnímu zateplení podlahy? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože závisí na množství různých faktorů. Obecně je ale možné uvést, že tepelné úniky přes podlahu představují přibližně 10 až 20%. Svou nemalou roli hraje i to, zda jde o zateplení podlahy v přízemí, v podkroví , případně podlahy ve sklepě.

Kroky před realizací zateplení a výběr materiálu

Pokud jste se již rozhodli pro zateplení podlahy, nastal čas na výběr materiálu a promyšlení celého procesu. V tomto bodě je třeba ujasnit si, jaký typ podlahy jdeme zateplovat. Rozlišujeme totiž podlahy podle tlakového zatížení, umístění a využívání. V případě zateplování podlahy na patře rodinného domu se například vyplatí zvolit produkt s pokročilou kročejovou izolací. Před výběrem materiálu je tedy určitě vhodné zohlednit typ podlahy, její využívání či míru zatížení a přizpůsobit tomu výběr materiálu tak, aby byl výsledný efekt zateplení co nejlepší. Na zateplení podlah je možné využít podlahové desky z expandovaného polystyrenu EPS , který je ideální na zateplování podlah s nižším zatížením. Na zateplení podlah na patrech budou vhodnou možností např. desky z tuhé kamenné vlny, které se postarají o velmi dobrou zvukovou izolaci. Alternativou k izolačnímu materiálu EPS jsou desky z extrudovaného polystyrenu XPS, které je možné využít i na podlahy s vyšší mírou zatížení.

K samotnému výběru máme pro vás ještě jeden tip - pokud je podlaha vybavena vytápěním, je třeba zvolit takový materiál, který je dlouhodobě schopný odolávat teplotnímu zatížení. Mohou to být například desky EPS z expandovaného polystyrenu. Pokud už máme vybraný typ výrobku resp. materiál, zbývá už jen ohlídat jeho kvalitu. Méně kvalitní výrobky se mohou po čase deformovat, čímž celá podlahová izolace prakticky ztratí svůj význam.

Postup při zateplení podlahy

Jako příklad použijme rodinný dům s jedním patrem a garáží pro dvě osobní auta. Na základě výše uvedených informací o polystyrénových prvcích jsme se rozhodli, že zateplení celé podlahové plochy v rodinném domě provedeme právě pomocí nich. Dá se s nimi snadno manipulovat a také jejich není problém tvarově přizpůsobit podlaze. Pro horní podlaží jsme se rozhodli zvolit tzv. šedý polystyren. Ty mají díky příměsi grafitu lepší izolační vlastnosti než desky z expandovaného polystyrenu, jsou tenčí. Na zateplení podlahy v přízemí jsme vybrali desky EPS 150 , které se hodí i pro podlahy s vytápěním. V tomto případě je expandovaný polystyren jednoznačnou volbou vzhledem k podlahové vytápění koupelny a malé prádelny. V obou případech byly na izolační desky umístěny OSB desky, nanesená anhydritová vrstva a na ní plovoucí podlaha.

Konečně, nevynechali jsme ani garáž, kde na izolaci podlahy s častým zatížením jsme použili izolační desky XPS z extrudovaného polystyrenu vhodného i pro velmi velké zatížení. V tomto případě je možné na izolační desky položit OSB desky křížem přes sebe ve dvou vrstvách. Zateplení podlahy se určitě netřeba obávat. Myslete na to, že je to investice, která se vám ve formě úspor za vytápění vrátí relativně rychle.

Zateplení podlahy

Jsme spolehlivým partnerem pro naše klienty